"  Küçük dokunuşlar büyük mucizeler yaratır.  "
Yüz Estetiği

Yüz Germe Estetiği

    Yaş ile beraber yer çekimi, uykusuzluk, stres ve diğer etkenlerin (sigara, içki) etkisiyle yüz derisi sarkar ve kırışır. Çeşitli lekeler ve kollejen eksikliği oluşur. Yağ dokusunda azalma ve yumuşak doku ile birlikte sarkma oluşur. Deri bollaşır, buruşmalar ve elastikiyeti azalarak sarkmalar oluşur. Ciltte yeni hücre değişim hızı yavaşlar. Özellikle güneş ışığına daha çok maruz kalan bölgelerde bu değişimler daha çok gözlenir; kişide yorgun, yaşlanmış ve üzgün yüz görünümü oluşur.


     Plastik ve Estetik Cerrahi ameliyatlarından olan yüz germe ameliyatı yani bir diğer adı ile "face lift" ve "ritidektomi" dir. Yüz germe ameliyatında amaç, hastanın genç bir yüze sahip olmasıdır. Bu ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz ama yüz görüntüsünde uzun süreli en az 10/15 yıl devam eden bir gençleşme sağlar. Yüz germe ameliyatı estetik ameliyatlar içinde kişide en büyük değişim yaratan ameliyattır. Yüz germe ameliyatı ile alın, yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir; yanak ve boyundaki fazla yağ dokusu alınır, yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır, yüz dokuları takviye edilir, gerektiğinde göz kapakları düzeltilip boyun germe yapılır.

     Yüz germe ameliyatı diğer tüm cerrahi müdahalelerde de olduğu gibi birtakım riskler bulunmaktadır. Bu riskler; enfeksiyon, kanama, ödem, deri kaybı gibi problemlerdir. Bununla birlikte ameliyat öncesi ve sonrası süreçte sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır. Bu süreçte sigara ve alkol kullanımı yara iyileşmesinin nitelikli bir şekilde gerçekleşmesinin önüne geçip kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

     Yüz germe ameliyatının süresi hastanın durumuna bağlı olarak ortalama olarak 4 ve 6 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan sonra sonucu tam anlamıyla fark etmeniz için yaklaşık bir ay geçmesi gerekir. Mümkün olduğunca güneşten uzak durulmalıdır. Güneşe çıkılması zorunluysa yüksek etkili koruyucular kullanılmalıdır.