"  Küçük dokunuşlar büyük mucizeler yaratır.  "
Yüz Estetiği

Bişektomi (Yanak Estetiği)

     Yanak inceltme operasyonu yüz kontörünün köşe ve yanak bölgesinde yer alan yağ yastıklarının alınmasıdır. Bişektomi olarak da bilinen bu işlem, yağ dokusunun çıkarılmasıyla yüzün köşelerini daha da belirginleştiren ve bu sayede altın oranı oluşturan bir işlemdir. Bu uygulama, halk arasında yanak inceltme işlemi olarak da bilinmekte. Ünlülerin bu operasyonu yaptırmaya başlamasıyla bugünkü popülerliğine kavuşmuştur.


     Bişektomi (Yanak Estetiği) operasyonu ameliyathane veya klinik ortamda yapılabilen bir işlemdir. Hastanın isteğine göre genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Operasyon ağız içinden oldukça küçük bir kesi ile yanak içine ulaşılır ve Forseps yardımı ile kişilerin yanak bölgesinde bulunan bichat adı verilen yağ yastıkçıkları alınır.

     Genel olarak kişiden kişiye iyileşme sürecinin farklı olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak operasyondan sonra aynı gün taburcu olup hasta gündelik yaşantısına devam edebilir. Ortalama 1 hafta sonra hastada ciddi bir iyileşme gözlemlenir. Operasyon sonrasında iyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız cerrahın tavsiyelerine dikkat etmeniz gerekir.

     Bişektomi (Yanak Estetiği) operasyon işleminden sonraki ilk 3 gün yumuşak besinler ve ılık içecekler tüketilmeli, sert gıdalardan (cips, elma, aşırı sıcak ve soğuk, sigara, nargile) uzak durmalıdır. İşlemden hemen sonra bölgedeki ağız içinde dikiş olduğu için iltihaplanma durumuna karşı gargara yapılması ve ağız hijyenine en az 10 gün dikkat edilmesi önemlidir. Hastanın bir süre kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçları kullanmaması gerekir. Yanak Estetiği Ameliyatından sonraki ilk 3 gün boyunca 1 saatte bir olmak üzere 15 dakikalık soğuk pres uygulaması yapılmalıdır. Bu sayede şişme ve morarmayı en aza indirir.